ZŠ a MŠ Na Balabence 800

Škola - klíč k budoucnosti

Kontakt:

Na Balabence 800
Praha 9 - Libeň
190 00
~~~
Tel: 284-828-288
E-mail: zs.balabenka@centrum.cz
URL: zsbalabenka.cz


Přejít na stránky MŠ >>

Schránka důvěry:
zde se děti mohou
anonymně svěřit
s jakýmkoli problémem.


Počet návštěv:
pocítadlo.abz.cz

AKCE  ŠKOLY  A  ÚSPĚCHY  NAŠICH  ŽÁKŮ


Školní rok 2020/2021


Školní družina na dopravním hřišti


Ve středu 7.10. se oddělení Soviček vypravilo na dopravní hřiště. Po úvodních instrukcích ohledně bezpečnosti dostaly děti kola nebo koloběžky a mohly vyrazit "do provozu". Vyzkoušely si, kdy dát přednost v jízdě, kruhový objezd, respektování dopravních značek i semaforů, pouštění chodců na přechodu a další situace, které se běžně na silnici dějí. V závěru hodiny byla pro velké nadšení dětí otevřena i čerpací stanice. Bylo skvělé, že nepršelo a děti si návštěvu dopravního hřiště užily. (ZOU)


Národní zemědělské muzeum

V pátek 2. 10. navštívily třídy 4. A a 4. B Národní zemědělské muzeum, kde pro nás byl připraven program Stravování v pravěku a středověku. Dozvěděli jsme se, jak si jídlo připravovali pravěcí lovci a sběrači. Vyzkoušeli jsme si mletí mouky mezi dvěma kameny. Rozpoznávali jsme, které potraviny znali lidé ve středověku a na čem si pochutnávala šlechta či poddaní.

Cestou tam i zpět jsme si osvěžili znalosti z dopravní výchovy.

Celé dopoledne jsme si moc užili. 4. A a JIR, 4. B a KAR


Sportovec z 5.D

Ve dnech 19. a 20. září se v Kosmonosech u Mladé Boleslavi uskutečnilo Mistrovství ČR žactva  v letním biatlonu, kterého se zúčastnil i náš žák - Šimon z 5.D.

Závod byl rozdělen na vytrvalostní běh a sprint.

Účastníci se tak utkali na trati dlouhé 2 x 750 m a 2 x 500 m.

Šimon si vybojoval 3. místo ve sprintu.

Blahopřejeme k úspěchu!


Prázdniny s 5.D

Protože jsme se kvůli coronaviru dlouho s ostatními spolužáky neviděli a bylo nám smutno, tak jsme se v polovině prázdnin domluvili, že si zagrilujeme. Grilovali jsme na dvorku nedaleko naší školy a pozvali jsme i pana učitele s kytarou z jiné třídy. Kluci postavili gril a pan učitel rozdělal oheň pomocí křesadla a březové kůry. Ugrilovali jsme párky, maso a zeleninu. A před tím, než jsme začali jíst, jsme skákali na trampolíně, pan učitel hrál na kytaru a my jsme zpívali. Bylo nám vedro, tak jsme si zahráli na vodní bitvu.

Protože se nám to spolu moc líbilo, dohodli jsme se, že se zase brzy sejdeme.

A tak jsme šli na konci prázdnin na zmrzlinu na Vinohrady. Dali jsme si menší procházku Prahou, říkali jsme paní učitelce mami a měli jsme srandu z toho, jak se na nás všichni koukali – tolik dětí!

Také jsme se podívali do kostela sv. Ludmily na Náměstí Míru, kde zrovna probíhala mše, tak jsme se potichu šli podívat, jak kostel uvnitř vypadá. Pak jsme si pověděli střípky z historie kostela, běželi jsme na tramvaj a jeli zpět domů.

autor: Jana, Denisa, Eva


Přivítali jsme nové prvňáčky

Začal nám nový školní rok a na naší škole jsme mohli přivítat čtyři třídy nových prvňáčků. Děti se na svůj první školní rok moc těší a my jim přejeme úspěšné vkročení do nové etapy života.


Školní rok 2019/2020


Sovičky opět v solné jeskyni

Oddělení Soviček navštívilo i ve druhém pololetí solnou jeskyni a to ve čtvrtek 5. 3. Protože nám minule paní dlouze vyprávěla o blahodárných účincích soli na náš organismus, tentokrát jsme již tuto část přeskočili a za doprovodu mnoha písniček z pohádek jen odpočívali obklopeni solí ze všech stran. Samozřejmě jsme nemohli vynechat hledání "drahokamů" ukrytých různě po jeskyni a nákup drobných suvenýrů na památku. Věříme, že nám pobyt v solné jeskyni v tomto období velmi prospěl a budeme se těšit na další návštěvu. (ZOU)


Zábava ve "Slůňatech"


Čas ve školní družině si krátíme hraním různých her. Hrajeme například Tichou poštu nebo Kuba řekl. V poslední době si děti oblíbily společenské hry jako Monopoly či Dostihy a sázky. Mimo klasických her zkoušíme i nové pohybové hry, ve kterých si procvičujeme koordinaci pohybů a stran a postřeh. Hraní nás baví. (TRO)


Floristika

jako náplň březnových pracovních činností se nám moc líbila. Doufáme, že květinovou miskou,kterou jsme vyrobili, potěšíme doma maminky a ještě když uvaříme večeři, budou z nás ty nejhodnější děti :-) (7.A)


Masopust v 5.A

Poslední únorové dny jsme si připomněli tradici masopustních zvyků jako období hodování, tanečních zábav, lidové zábavy v maskách a maškarních bálů. Nejznámějším tanečním karnevalem ve světě je karneval v Rio de Janeiru. Také my jsme si vytvořili různé škrabošky a oblékli si zajímavé kostýmy. ;) (KOS)


Masopust v přípravných třídách

Před jarními prázdninami jsme v přípravných třídách věnovali tématu masopustu. Začali jsme seznámením se s tradicemi masopustu a děti z papíru vyráběly masopustní koláčky. V úterý si děti vyrobily masopustní masky. Středu jsme věnovali ochutnávce jelit, jitrnic a tlačenky a děti si zkusily, jak se jitrnice a jelita dělají. I když čtvrtek byl takzvaný tučný, smažili jsme sladké masopustní koblížky. V pátek jsme masopustní téma zakončili maškarním rejem plného her a soutěží, na kterém děti použily vlastnoručně vyrobené masky. (PRU, JAN)


Pozdrav z Brádlerek!

Čtvrtek 20. 2. byl předposlední den lyžařského výcviku a žáci si užívali krásného počasí a čerstvého vzduchu, který nabízí Krkonoše. Skupina zdatnějších lyžařů se vydala lyžovat do areálu Medvědín, kde plně využila nabídku zdejšího areálu. Ostatní žáci zůstali na sjezdovce, která se nachází u chalupy a zlepšovali své lyžařské dovednosti. V průběhu pobytu si přišli na své zdatnější lyžaři, ale i úplní začátečníci, pro které to bylo první seznámení s lyžařskými sporty. Celá skupina včetně kolektivu vyučujících si užila spoustu zábavy a do Prahy si přivezou mnoho nových zážitků. Skol.


Naši lyžaři posílají pozdrav z "Brádlerek"


6. A ve světě medúz

Žáci 6. A se 19. února vypravili na unikátní výstavu – Svět medúz. Ve 38 akváriích měli možnost pozorovat až 10 000 medúz. Výstavu doplňují audiovizuální efekty. V prostorách se také nachází akvárium ve tvaru koule ucházející se o zápis do Guinnesovy knihy rekordů. Žáci byli fascinováni pohybem medúz, rozmanitými druhy a velmi si užili videomaping a atrakce. Zopakovali si učivo o žahavcích, ale zároveň byli překvapeni, že se tělo medúz skládá až 98% z vody, nebo že se některé druhy medúz konzumují. Výstava dětem přinesla nezapomenutelný zážitek a moc se jim líbila. (ČEČ)


Naše škola podporuje aktivitu rodičů

Akce byla kvůli mimořádným opatřením zrušena


Divadlo Gong  1.A, 1.B a 1.C

První třídy se dne  15.1. zúčastnily divadelního představení O pejskovi a kočičce v divadle Gong.
Bylo to veselé představení na motivy pohádek Josefa Čapka o trochu nemotorném pejskovi a způsobně vychované kočičce.
Děti sledovaly, jak se peče dort, myje podlaha, zašívají roztržená kaťata, utěšuje panenka. Pohádka byla plná písniček a zároveň nás poučila o tom, že máme být všichni kamarádi. ( SLV , SÝP)

 


Divadlo Apollo  1.A, 1.B, 2.C

Dne 4.2. se třídy  1.A , 1.B a 2.C vypravily do divadla Apollo. I když nám počasí nepřálo a celý den pršelo, vůbec jsme nelitovali. Navštívili jsme hudební pohádku Princové jsou na draka, známou z televizní předlohy. Pohádka byla plná písniček Z. Svěráka  a  J. Uhlíře, a tak jsme si s herci zazpívali písničky-  Statistika nuda je, Hlupáku najdu Tě, Dělání, dělání  a další.
Divadlo Apollo jsme navštívili poprvé, ale určitě ne naposledy. (SLV, SÝP) Cambridge Exam

In previous years the 7th grade classes have taken, and passed, the Cambridge English Exam at our school. The test asses the students' listening, reading, and writing levels and thanks to Prague 9 the students are able to check their results. This school year Sára Klánová, Vojtěch Dám, Matyáš Jaroš, Vojtěch Rosol, Kyrylo Iatseniuk (7A) and Maxmilián Vaněk, Kateřina Maříková, Ladislav Karlík, Leonardo Lakatoš, Jan Levínský (7B)  were successful in this Exam and will pass the Cambridge Exam Flyers at AKCENT IH Prague on 24th April. Besides the areas covered in the exam, the students will also check their English skills with a Native Speaker. Good luck! (ŠTĚ)


Sladké dobroty v 5.A

V hodinách pracovních činností jsme se pustili do pečení vynikajících zákusků. Podle receptů jsme připravili a upekli jahodové cookies, pistáciové muffiny, čokoládový moučník s kokosem a kakaové tyčky. Vše jsme okamžitě snědli, mňam. (KOS)


Únorové aktivity v 1.C

1.    Výtvarná soutěž
Na naší škole v průběhu školního roku probíhá řada aktivit, které dětem zpestřují výuku. Letošní výtvarná soutěž měla název zimní sporty. Na společném díle se podílela celá třída. (Nach)2.    Černé světelné divadlo Metro - Ulice plná kouzel
Děti se nechaly unášet hraným příběhem s hezkou hudbou. Pro rozptýlení byly do hlediště vhozeny barevné míče a na závěr si některé děti na jevišti zkusily, jak se takové divadlo dělá.
Pro děti to byl velice silný zážitek.(Nach)

3.     Ochutnávka ovoce
V rámci projektu ovoce do škol od firmy Bovys, měly děti možnost ochutnat několik druhů exotického ovoce. Všichni jsme ochutnali od každého druhu kousek a z dodaných letáčků jsme si přečetli zajímavé informace o ovoci. Některé druhy ovoce děti už znaly a některé druhy ochutnaly poprvé. Ochutnávka proběhla v hodině prvouky. Velikost, tvary, barvy, chutě, vůně…..vše jsme propojili s právě probíraným učivem o smyslových orgánech. (Nach).
 

Basketbalový turnaj

V pátek 14. 2. se chlapci 8. a 9. ročníku zúčastnili obvodního kola v basketbalu, které se konalo ve sportovní hale SK Prosek. Chlapci změřili své síly se třemi soupeři, a to konkrétně se ZŠ Čakovice, ZŠ Albrechtická a ZŠ generála Františka Fajtla. Ze čtyřčlenné skupiny postupovaly první dvě družstva. Chlapci z naší školy se umístili na třetím nepostupovém místě, nicméně ukázali svou bojovnost, týmového ducha a byli vyrovnaným soupeřem všem svým protivníkům. Hoši se rozhodně nemají za co stydět, postupová příčka byla opravdu blízko. Do finálového kola postoupila družstva ZŠ Čakovice a ZŠ Albrechtická.(JOB)


Truhláři

se dne 4.2. stali naší sedmáci.Někomu se dařilo lépe, někomu hůře, ale všichni jsme si mohli vyzkoušet měření, rýsování a řezání, což se nám v životě jistě neztratí. A příště se těšíme již do jarní zahrady na pěstitelské práce a floristiku. /7.roč.,Bač,Otr,Von/


Koloběh života na březích Nilu

Dne 6.2.2020 navštívili žáci 6.B lektorovaný vzdělávací program nazvaný Koloběh života na březích Nilu v Náprstkově muzeu. Tento program žákům doplnil a rozšířil učivo Dějepisu.
V první části se žáci seznámili s tehdejším životním prostředím v nilském údolí a především s jeho obyvateli – s těmi lidskými i stěmi ze zvířecí a rostlinné říše. Poznali, čím se starověcí Egypťané živili, jaká řemesla vykonávali a kde odpočívali. V druhé části programu se přesunuli do staroegyptské zahrady, kde si mohli vyzkoušet staroegyptskou hru senet. V poslední části jim paní lektorka popsala, jaký byl význam a jak probíhal proces mumifikace. Na závěr si děti zkusily napsat své jméno pomocí hieroglyfů. Nejvíce děti zaujaly lidské a zvířecí mumie a krásné sarkofágy.
Návštěvu muzea završili prohlídkou expozice Kultury Austrálie a Oceánie a „soukromým“ poslechem hraní dvou skladeb na místním venkovním pianě v podání Patrika Steinera. (ŘEH)


Stolování v 5.A

V pracovních činnostech jsme si ukázali pravidla správného stolování. Ve skupinách jsme ze školních lavic vytvořili slavnostně prostřené stoly, a to od ubrusu po dekoraci rostlých nebo vlastnoručně vyrobených květin. Výsledek posuďte sami! (KOS)


Matematická soutěž na I. stupni

V posledním lednovém týdnu si žáci pátých ročníků napsali matematickou Pythagoriádu. Mezi úspěšné řešitele se dostaly žákyně Emma Tereza Krytinářová a Michaela Kubková, obě z 5.A. Velká gratulace oběma dívkám! (KOL)


Černé divadlo

12. února shlédli žáci třetích tříd představení divadla Metro s názvem Ulice plná kouzel. Představení bylo opravdu kouzelné! Zobrazovalo celý lidský život. Až na konci hry se děkovali i herci, kteří nejsou vidět a bez kterých by se představení neobešlo. V závěru herci odhalili své „tajemství“: někteří diváci si mohli vyzkoušet na jevišti, jak se černé divadlo dělá.
Abychom se věnovali názornému vyučování, dopoledne jsme zakončili komentovanou vycházkou po nábřeží směrem ke Karlovu mostu a kochali se vyhlídkou na krásy Prahy. Názorně jsme spojili učivo hudební výchovy (B. Smetana) a prvouky (Národní divadlo, Karlův most).
Celé dopoledne se všem moc líbilo. (JIR, KAR)


Na chvilku lékařem

Přípravné třídy se v rámci tématu „Hádej, čím jsem -  povolání!“ ve čtvrtek 13. února proměnily v lékařskou ordinaci. Děti byly ráno přivítány učitelkami v převlecích lékařek, seznámily se s povoláním jako takovým, lékařským vybavením a pomůckami, které si samy mohly vyzkoušet. Na památku si děti vyrobily svůj vlastní lékařský kufřík a domů si odnesly i sálovou čepičku, obvazy a spoustu zážitků. (PRU, JAN)


Čtecí koutek

Od druhého pololetí máme na naší škole dva čtecí koutky, jeden s knihami pro děti I. stupně a druhý s knihami pro starší děti. Žáci si mohou o přestávkách knihy půjčit,prohlížet a číst.

Koutek se hned zalíbil a děti už si knihami listují. Vedle stolního fotbálku, který máme ve druhém patře naší školy, je to další relaxační aktivita na přestávky. Koutky budeme dále zútulňovat a knihy průběžně doplňovat.


Pangea

je matematická soutěž pro všechny děti, které rády počítají. Pracuje s reálnými příklady ze života ze společenskovědních a přírodovědných oborů. Pro ročník 2019/2020 byla zvolena témata Média a Záchranné sbory. Školního kola se dne 13.2.2020 na naší škole zúčastnilo 16 žáků ze 4. – 9. ročníků. Všichni se snažili vyřešit úlohy co nejlépe, děkujeme všem za účast, starším žákům za pomoc mladším s přihlášením do soutěže a budeme se těšit na výsledky, které se dozvíme v dubnu.  (Bač, 4.- 9. roč.)


Recyklace v 6. A

V rámci pracovních činností se žáci 6. A zabývali problematikou odpadu a recyklace. Uvědomili si, proč je důležité odpad třídit. Prozkoumali, jaký odpad se dá vytřídit a jak jej lze znovu využít. Na závěr si samotnou recyklaci vyzkoušeli. Z novin a domácího lepidla si děti vytvořily pěkné mističky. (ČEČ)


Masopust s Inkou v ŠD

V pátek 7.2.2020, probíhal v ŠD masopust. Masopust navštívilo spoustu princezen a superhrdinů, vojáků, čarodějnic, nebo zvířátek. Kromě nich nás ale také navštívila Inka Rybářová, se svým pomocníkem Klaunem Rybičkou.  

Zazpívali nám spoustu krásných písniček, a připravili pro nás pestrý program. Už teď se těšíme na jejich příští návštěvu.(HIL)

Recyklace v 6. A

V rámci pracovních činností se žáci 6. A zabývali problematikou odpadu a recyklace. Uvědomili si, proč je důležité odpad třídit. Prozkoumali, jaký odpad se dá vytřídit a jak jej lze znovu využít. Na závěr si samotnou recyklaci vyzkoušeli. Z novin a domácího lepidla si děti vytvořily pěkné mističky. (ČEČ)


Masopust s Inkou v ŠD

V pátek 7.2.2020, probíhal v ŠD masopust. Masopust navštívilo spoustu princezen a superhrdinů, vojáků, čarodějnic, nebo zvířátek. Kromě nich nás ale také navštívila Inka Rybářová, se svým pomocníkem Klaunem Rybičkou.  

Zazpívali nám spoustu krásných písniček, a připravili pro nás pestrý program. Už teď se těšíme na jejich příští návštěvu.(HIL)


Zasněžený koutek v 2. E

Jelikož jsme se tuto zimu ještě sněhu nedočkali, rozhodli jsme se v 2. E, že si alespoň trochu sněhu užijeme ve třídě. Vytvořili jsme si zimní koutek s krmelcem, zvířátky, také zimní kopec se sáňkami a lyžaři v teplých čepičkách. Každý se podílel a přispěl s „trochou do mlýna“. I když tvoříme v teple, zimu si představujeme. A kdo ví, jestli ještě tímto nějaký ten sníh nepřivoláme? (KRÁ)


Setkání s Míšou Kuličkou

Dne 10. února se děti z 2. E setkaly v divadélku Gong s malým medvídkem Míšou Kuličkou a jeho příběhy. Prožili jsme s ním zatoulání v lese, odloučení od své mámy medvědice Barbary, setkání s klaunem Vasilem, návštěvu cirkusu i zoologické zahrady. Dětem byl Míša Kulička blízký zvláště svými nezbednými kousky, o které není ani u nich nouze. (KRÁ)


Černé divadlo

12. února shlédli žáci třetích tříd představení divadla Metro s názvem Ulice plná kouzel. Představení bylo opravdu kouzelné! Zobrazovalo celý lidský život. Až na konci hry se děkovali i herci, kteří nejsou vidět a bez kterých by se představení neobešlo. V závěru herci odhalili své „tajemství“: někteří diváci si mohli vyzkoušet na jevišti, jak se černé divadlo dělá.

Abychom se věnovali názornému vyučování, dopoledne jsme zakončili komentovanou vycházkou po nábřeží směrem ke Karlovu mostu a kochali se vyhlídkou na krásy Prahy. Názorně jsme spojili učivo hudební výchovy (B. Smetana) a prvouky (Národní divadlo, Karlův most).

Celé dopoledne se všem moc líbilo. (JIR, KAR)


Valentýn v 1. A

Blíží se den sv. Valentýna, proto děti vyrobily srdíčka pro svoje maminky, tatínky, sourozence i domácí mazlíčky. Věříme, že se naše přáníčka budou všem líbit, protože byla vytvořena z lásky.(ZAJ) 

Pythagoriáda na I. stupni

V posledním lednovém týdnu si žáci pátých ročníků napsali matematickou Pythagoriádu. Mezi úspěšné řešitele se dostaly žákyně Emma Tereza Krytinářová a Michaela Kubková, obě z 5.A. Velká gratulace oběma dívkám! (KOL)


Jak se ukulele dostalo na Havaj


Ve středu 5. února přišel k nám do školy pan Vrba se zajímavým programem. Jako vždy měl plný batoh hudebních nástrojů. Ze začátku si děti vytleskávaly rytmus, postupně se osmělily a začaly hrát. Pak jsme si vyměňovali nástroje, někteří si zahráli na malé i barytonové ukulele. Dozvěděli jsme se příběh malého námořníka. Jestlipak víte, že ukulele znamená "skákající blecha"? (KAŠ)


Pythagoriáda

proběhla na druhém stupni 30.1.2020. Nejlepší výsledek a postup do obvodního kola si zasloužili dva žáci z osmého ročníku –Martin Vu a Denys Volkov. Oběma gratulujeme a budeme držet palce v dalším kole. /2.stupeň a vyučující M/


Slavili jsme vysvědčení

Ve čtvrtek30. ledna se ve škole rozdávalo vysvědčení. Čtvrťáci ze 4. C si den předtím vyrobili při pracovních činnostech sladké pohoštění. Míchali polevu, lepili sušenky, zdobili je podle své fantazie. Druhý den jsme si pěkně pochutnali a oslavili naše vysvědčení. (KAŠ)


Tvořivá dílna - 1.C

Předposlední lednový den byl pro žáky z 1.C vyjímečný. Děti kromě vysvědčení dostaly i sladkou odměnu a barevné pero tornádo, se kterým budou psát od 2. pololetí do písanek. Po rozdání vysvědčení jsme se vypravili do tvořivé dílny. Zde si děti podle vlastní fantazie vyrobily desky na vysvědčení, do kterých si budou dávat všechna vysvědčení za povinnou školní docházku. (Nach)


Moje první vysvědčení - 1.C

První polovina školního roku je za námi. Předposlední lednový den se v naší škole rozdávalo vysvědčení. Pro naše prvňáčky to bylo úplně první vysvědčení v životě. Děti přišly natěšené i se svými rodiči. Děti rodičům předvedly hudební vystoupení, které s panem učitelem nacvičují v hodinách hudební výchovy. Následovala i ukázka, jak se učíme v hodinách matematiky a českého jazyka. Děti za výsledky své práce byly pochváleny a všechny byly ohodnoceny samými jedničkami. Velký dík patří i rodičům za domácí přípravu s dětmi. (Nach)


Šesťáci ve starověkém Egyptě

Dne 29.1.2020 navštíviližáci 6.A a 6.C výstavu Na březích Nilu v Náprstkově muzeu. Přenesli se do doby starověkého Egypta, seznámili se s egyptskými bohy, posvátnými zvířaty a představami o posmrtném životě. Dozvěděli se mnoho zajímavého o staroegyptské flóře a fauně. Poznali život obyvatel starověkého nilského údolí, jejich řemesla, výrobky, nejrůznější předměty denní potřeby staré tisíce let. Nejvíce je zaujaly mumie lidí i zvířat, obdivovali krásně zdobené sarkofágy. Dokonce se pokusili vyluštit i hieroglyfické nápisy. Výstava dětem skvěle doplnila a rozšířila dějepisné učivo. Všem se velmi líbila.(PRA,ČEČ)


Pozvánka pro rodiče prvňáčků

Rozdání vysvědčení pro 1.C je 30.ledna již v 8,00h.


Přípravky na bruslích

Ve středu 22.1. se přípravné třídy 0.A a 0.B vypravily do Harfy na brusle v rámci tématu - "Zimní sporty"


BESIP na I. stupni

21. a 27. 11. 2019 se uskutečnily programy k dopravní výchově přípravných třídách a 1. - 3. ročníku. Žáci prokázali znalost dopravních značek a ve scénkách úspěšně řešili úkoly. Pokud jim rodiče svým chováním za volantem a při přecházení ulice budou ukazovat správný příklad, naučí se jistě i samotní žáci bezpečnému pohybu v dopravě. (SOU)


Adventní věnce v 5. C

Děti z 5.C jsou již na blížící se adventní dobu připraveny. V hodině pracovních činností si totiž každý vyrobil a nazdobil svůj<