ZŠ a MŠ Na Balabence 800

Škola - klíč k budoucnosti

Kontakt:

Na Balabence 800
Praha 9 - Libeň
190 00
~~~
Tel: 284-828-288
E-mail: zs.balabenka@centrum.cz
URL: zsbalabenka.cz


Přejít na stránky MŠ >>

Schránka důvěry:
zde se děti mohou
anonymně svěřit
s jakýmkoli problémem.


Počet návštěv:
pocítadlo.abz.cz

AKCE  ŠKOLY  A  ÚSPĚCHY  NAŠICH  ŽÁKŮ


Školní rok 2019/2020

nové informace budou vloženy po 19. srpnu.


ŠKOLNÍ ROK 2018/2019

jednotlivé příspěvky budou vkládány průběžně. Aktuální akce jsou umístěny na Hlavní stránce


Projektový týden 9. ročníků

Dne 17.6. se vypravily třídy devátých ročníků na první výlet z celého týdne a to do Divoké Šárky. Část třídy se stihla ztratit, najíst se a dokonce i zatančit.

Dne 18.6. jsme se byli podívat v IQ Landii v Liberci. Procvičili jsme si mozky, svaly i smysly.

Ve středu 19.6. jsme se podívali do Terezína. Tato návštěva v mnohých z nás probudila nepříjemné pocity a zamyšlení nad obdobím 2. světové války.

Ve čtvrtek 20.6. jsme měli menší změnu plánu,procházkou podél Rokytky jsme se ze zdravotních důvodů místo na Černý Most dostali pouze do Hloubětína. Odtamtud jsme autobusem dojeli do Horních Počernic na bowling, kde si každý z nás zahrál, včetně paní učitelek.

V pátek 21.6. jsme navštívili naše vysněné kino. Film Muži v černém nás moc neoslovil, ale i tak jsme si to užili.

Celý týden byl trochu náročný, ale opravdu nás výlety bavily a užili jsme si to.(Kotenová 9.B, Valíčková 9.A)


Školní rok očima druháků

V červnu nehodnotí práci žáků jen pedagogové, ale i žáci sami. Myslím, že se jim docela povedlo napsat, co bylo pro ně důležité. Ze všech žákovských prací vyzařovala radost, spokojenost. Úkoly jsme zdárně splnili a už se těšíme na prázdniny.(SOU, Adam, Karolína, Milena)


Návštěva tvořivých dílen - 1. D

Na konci školního roku děti  2x navštívily tvořivé dílny. Při první návštěvě si vyrobilyptáčky na výzdobu dětského pokojíčku.
Děti z 1.D úspěšně zvládly učivo 1. třídy - naučily se číst, psát a počítat do 20. Ze všeho nejtěžší je pro děti psaní, hlavně diktáty. Také přes prázdniny budou děti procvičovat psaní - mají si psát prázdninový deníček. Právě tento prázdninový deníček jsme vyráběli při druhé návštěvě tvořivé dílny. Děti měly z deníčku velkou radost. Ti nejrychlejší si do něj hned napsali svůj první zápis. (Nach)

Prázdninové čtení

Na konci školního roku děti z 1.D umí hezky číst. Většina dětí už přečetla svoji první knížku. Abychom podpořili zájem dětí o čtení, ještě před prázdninami jsme navštívili Městskou knihovnu na Praze 9. Vyplněné přihlášky jsme už odevzdali a tentokrát jsme dostali barevné průkazky s obrázkem slona. V knihovně jsme si zopakovali, jak se máme ke knížkám chovat, ve kterých poličkách můžeme knihy vybírat, kdy máme knihy vrátit. Některé děti si půjčily více knih, které budou mít po celé prázdniny a vrátí je až v září. Ve škole děti dostanou na prázdniny čtenářský list, do kterého budou zapisovat knihy, které přečetly. Ti nejodvážnější nám začátkem příštího roku budou vyprávět o té nejlepší přečtené knížce a paní učitelka malé čtenáře určitě odmění.(Nach)


BERUŠKY A MOTÝLCI NA VÝLETĚ

Ve středu 19. 6. jsme se vydali na tradiční výlet na konci školního roku. Tentokrát jsme si vybrali zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Prohlídkou nás provázela nefalšovaná komtesa,  díky ní jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o historii zámku a o majitelích, což je rod Kinských. V krásné zahradě děti obdivovaly pestrobarevné pávy a užívaly se pěkného počasí. Na konci si každý mohl koupit suvenýr, který mu bude připomínat hezky strávené odpoledne. Už teď se těšíme na další dobrodružství, tak zase v příštím školním roce. (ZAJ)


Projekt My town 

Na konci školního roku na děti ze 4.C čekala v anglickém jazyce kapitola My town. Děti si samy zkusily ve skupinách vytvořit projekt o našem městě. Moc se jim to povedlo! (KOL)


Projekt My school ve 3.A a 3.D 

Ke konci školního roku jsme se v hodinách AJ učili o naší škole. 
Žáci měli za úkol vytvořit práci na téma Moje škola. Popisovali 
svou třídu, kamarády, učebny a okolí naší školy. Projekt se 
dětem velmi povedl a vytvořili moc hezké práce. (NOV)


Multikulturní workshop BARVY SVĚTA - 3.A, 3.B, 3.C, 3. D 

Dne 7. 6. k nám do školy zavítaly lektorky, které si pro nás připravily dvouhodinový multikulturní workshop BARVY SVĚTA. Nejdříve nám pustily krátký film, který natočil a okomentoval cestovatel Ing. Martin Mykiska. Během projekce jsme se ocitli na různých místech světa a viděli jsme, jak se životy v těchto místech liší. Druhá část probíhala ve skupinkách. Každá skupinka dostala několik obrázků, které poukazovaly na kulturní odlišnosti. Úkolem žáků bylo vcítit se do dané situace a zapřemýšlet nad tím, jak by se v této situaci zachovali.(ČER)


Kroužek netradiční výtvarné dílny

Blíží se konec školního roku a začátkem června končí jednotlivé zájmové kroužky, které přinášely dětem spoustu radosti v průběhu celého školního roku. Poslední hodinu kroužku netradiční výtvarné dílny jsme zakončili obrázkem kytičky. (Nach)


První pomoc - 3.B 

Krásné počasí nás vyhnalo do parku, kde jsme si povídali nejen o tom, jak ošetřovat drobná poranění, ale také kam volat v případě nehody a co přesně říkat. Ve dvojicích jsme si poté zkoušeli stabilizovanou polohu a ve trojicích "transportní" stoličku pro případ, že by se někdo ze známých zranil a nemohl chodit.(ČER)


Florbal nebo fotbal ??? Obojí přece.

V posledních dnech se naši žáci 3. a 4. tříd zúčastnili 1. ročníku dvou sportovních turnajů, konkrétně florbalového a fotbalového. 
Florbalový turnaj byl pořádan přímo FbŠ Bohemians, fotbalový turnaj “VELKÁ DEVÍTKA”  městskou části Prahy 9. Obě akce se nám velmi líbily a také vydařily, odnesli jsme si spoustu výher, dárků a hlavně zážitků. A samozřejmě nesmíme zapomenout, že máme medaile i pohár. :)) Těšíme se na další a další ročníky.(ROM)

Výlet do Klánovického lesa

Tento týden žáci z 1.D a 1.E  jeli vlakem na výlet do Klánovického lesa. Procházka lesem byla velmi příjemná, cestou jsmeviděli v ohradě daňky a kozy, v rybníce zase malé rybky. Výlet do Klánovického lesa jsme  využili i k výuce prvouky - děti odpovídali na otázky:  jaký význam má pro člověka les, jaká zde žijí zvířata, jaké lesní plody zde můžeme sbírat, určovali jsme některé stromy, povídali jsme si,  jak les může ovlivňovat teplotu a vlhkost vzduchu, k čemu se využívá dřevo z lesa, proč člověk chodí do lesa....Na závěr jsme se zastavili  v cukrárně na zmrzlině a děti se pak proběhly na dětském hřišti. Počasí se nám vydařilo a výlet se všem líbil. (NACH, KRÁ)


Návštěva planetária

V pátek 14. 6. se přípravna třída vydala do planetária na pohádku Polaris. Lední medvěd a tučňák vzali děti na výlet. Během putování za tajemstvím polární noci postaví naši dva hrdinové nejen ledovou observatoř, ale také vesmírnou ponorku. Děti s nimi zažily dobrodružství mezi ledovci, stav beztíže a proletěly se prstenci planety Saturn. Po pohádce, besedě a prohlídce planetária jsme si ještě užili slunečného dopoledne ve Stromovce.(SVO)


Piknik v Podviní

Co jiného se dá dělat v družině v horkých dnech, než se jitschovat do stinu pod koruny stromů, užívat si piknik a osvěžit se výbornou zmrzkou. :)) Bylo to super a brzy to zopakujeme.(ROM)

Fotbalový turnaj VELKÁ DEVÍTKA

Dne 5.6.2019 se žáci pátých a šestých tříd zúčastnili fotbalového turnaje „Velká Devítka“. Žáci bojovali nejen s velkou konkurencí škol z celé bývalé Prahy 9, ale i s počasím. Přes velmi parné počasí však žáci podávali velmi dobré výsledky a dosáhli na krásné 3. místo. Žákům moc gratulujeme děkujeme za skvělou reprezentaci školy.(VON)


Autorská kniha 

„Už to není kniha, ale zatím to není nic jiného" Michel Butor 
Je umělecký žánr, který se vymezil v rámci výtvarné avantgardy 60. let 20. století mj. i jako reakce na produkci luxusních knih. Na rozdíl od tradiční knihy se autorská kniha zaměřuje na obraz, nese rukopis jednoho umělce, stírá tradiční formální strukturu vázané knihy, existuje zpravidla jen v jediném exempláři a kromě klasického papíru využívá i jiné materiály – např. textilie, kov, dřevo, přírodniny. (7.B, ŠTĚ)


Minifotbalový turnaj

Dne 12. 6. 2019 se naši starší žáci (7. a 8. třídy) zúčastnili Okresního kola Sportovní ligy základních škol v minifotbalu a vybojovali krásné 3.místo. Žákům moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy. (VON)


Želvičky a broučci na výletě…zámek „LOUČEŇ“

Dne 12. 6. 2019 jsme navštívili krásný zámek.  Všichni jsme byli nadšeni nejen okolím zámku, ale i samotnou prohlídkou zámku. Naši průvodci hovořili o všem velmi srozumitelně a zajímavě a vystihli vše, co děti zajímalo. Prohlídka zámku určitě nastartovala zájem dětí o historii. Rádi se sem někdy vrátíme a nejlépe na celý den, protože dvanáct zahradních labyrintů a bludišť na jednom místě, v zeleni historického anglického parku je velké lákadlo. (Pav, Hor)


Piknik 4.C 

Protože nám ve čtvrtek montovali ve třídě nový nábytek, museli jsme s dětmi opustit na pár hodin třídu. Využili jsme krásného počasí, pobrali deky a vyrazili do parku na piknik. Nechyběly ani piknikové koše s drobným občerstvením. (KOL)

Jarní akademie v Divadle Gong

Jako tradičně, i letos jsme sestavili několik zajímavých čísel, abychom rodičům a divákům ukázali, co naši žáci dovedou nad rámec školních povinností. Součástí programu bylo také rozloučení žáků devátých tříd s naší školou. Této slavnostní chvilky se zúčastnil i radní p. Janák, který spolu s p. zástupcem Vítkem předal našim absolventům pamětní listy.

Všem vystupujícím dětem děkujemeza píli i snahu a  pedagogům za přípravu i trpělivost.

Rádi bychom poděkovali také Divadlu Gong za poskytnutí prostor a velmi dobrou spoupráci s naší školou,radním z MČ p. Davídkovi a p. Janákovi za milé překvapení v úvodu, divákům za dobrovolný finanční příspěvek, který slouží k uhrazení nájmu a za bouřlivý potlesk pro všechny vystupující a panu Varbanovovi za zdokumentování této akce.


3.B ve Valdštejnských zahradách 

Dne 28. 5. jsme se vydali do Valdštejnské zahrady na prohlídku historických prostor Senátu a při této příležitosti jsme také byli u slavnostního zahájení výstavy 100 let hravé architektury. Počasí nám sice moc nepřálo, ale to nám nezabránilo užít si vystoupení Adama Mišíka a prohánět se po připravených sportovních stanovištích a zahradách, kde nám společnost dělal krásný hlasitý páv. Historické prostory jsme si prohlédli s paní průvodkyní, která nám říkala zajímavé historky a informace o Albrechtu z Valdštejna, který tento krásný palác vybudoval.(ČER)

Vážená paní ředitelko,

velice Vám děkuji za účast Vaší školy na Mezinárodním dni dětí v Senátu s Hravým architektem  ve Valdštejnské zahradě.
Vážíme si dlouhodobé spolupráce s Vámi a těšíme se na setkávání s Vašimi žáky při dalších aktivitách našeho projektu, které pro děti připravujeme.
S úctouIng. Petr Ivanov
předseda sdružení Hravý architekt

Práce žáků naší školy 4.C (letošní 5.C) jsou součástí MEZINÁRODNÍ VÝSTAVY 100 LET HRAVÉHO ARCHITEKTA (výstava potrvá do 17.6.), která právě probíhá VE VALDŠTEJNSKÉ ZAHRADĚ, SÍDLE SENÁTU PČR. Jde o výběr toho nejlepšího, co děti v základníchškolách v loňském roce vytvořily.

Projekt My town 

Na konci školního roku na děti ze 4.C čekala v anglickém jazyce kapitola My town. Děti si samy zkusily ve skupinách vytvořit projekt o našem městě. Moc se jim to povedlo! (KOL)


Projekt My school ve 3.A a 3.D 

Ke konci školního roku jsme se v hodinách AJ učili o naší škole. 
Žáci měli za úkol vytvořit práci na téma Moje škola. Popisovali 
svou třídu, kamarády, učebny a okolí naší školy
. Projekt se 
dětem velmi povedl a vytvořili moc hezké práce. (NOV)


Multikulturní workshop BARVY SVĚTA - 3.A, 3.B, 3.C, 3. D 

Dne 7. 6. k nám do školy zavítaly lektorky, které si pro nás připravily dvouhodinový multikulturní workshop BARVY SVĚTA. Nejdříve nám pustily krátký film, který natočil a okomentoval cestovatel Ing. Martin Mykiska. Během projekce jsme se ocitli na různých místech světa a viděli jsme, jak se životy v těchto místech liší. Druhá část probíhala ve skupinkách. Každá skupinka dostala několik obrázků, které poukazovaly na kulturní odlišnosti. Úkolem žáků bylo vcítit se do dané situace a zapřemýšlet nad tím, jak by se v této situaci zachovali.(ČER)


Kroužek netradiční výtvarné dílny

Blíží se konec školního roku a začátkem června končí jednotlivé zájmové kroužky, které přinášely dětem spoustu radosti v průběhu celého školního roku. Poslední hodinu kroužku netradiční výtvarné dílny jsme zakončili obrázkem kytičky. (Nach)


První pomoc - 3.B 

Krásné počasí nás vyhnalo do parku, kde jsme si povídali nejen o tom, jak ošetřovat drobná poranění, ale také kam volat v případě nehody a co přesně říkat. Ve dvojicích jsme si poté zkoušeli stabilizovanou polohu a ve trojicích "transportní" stoličku pro případ, že by se někdo ze známých zranil a nemohl chodit.(ČER)


Florbal nebo fotbal ??? Obojí přece.

V posledních dnech se naši žáci 3. a 4. tříd zúčastnili 1. ročníku dvou sportovních turnajů, konkrétně florbalového a fotbalového. 
Florbalový turnaj byl pořádan přímo FbŠ Bohemians, fotbalový turnaj “VELKÁ DEVÍTKA”  městskou části Prahy 9. Obě akce se nám velmi líbily a také vydařily, odnesli jsme si spoustu výher, dárků a hlavně zážitků. A samozřejmě nesmíme zapomenout, že máme medaile i pohár. :)) Těšíme se na další a další ročníky.(ROM)

Výlet do Klánovického lesa

Tento týden žáci z 1.D a 1.E  jeli vlakem na výlet do Klánovického lesa. Procházka lesem byla velmi příjemná, cestou jsme viděli v ohradě daňky a kozy, v rybníce zase malé rybky. Výlet do Klánovického lesa jsme  využili i k výuce prvouky - děti odpovídali na otázky:  jaký význam má pro člověka les, jaká zde žijí zvířata, jaké lesní plody zde můžeme sbírat, určovali jsme některé stromy, povídali jsme si,  jak les může ovlivňovat teplotu a vlhkost vzduchu, k čemu se využívá dřevo z lesa, proč člověk chodí do lesa....Na závěr jsme se zastavili  v cukrárně na zmrzlině a děti se pak proběhly na dětském hřišti. Počasí se nám vydařilo a výlet se všem líbil. (NACH, KRÁ)


Návštěva planetária

V pátek 14. 6. se přípravna třída vydala do planetária na pohádku Polaris. Lední medvěd a tučňák vzali děti na výlet. Během putování za tajemstvím polární noci postaví naši dva hrdinové nejen ledovou observatoř, ale také vesmírnou ponorku. Děti s nimi zažily dobrodružství mezi ledovci, stav beztíže a proletěly se prstenci planety Saturn. Po pohádce, besedě a prohlídce planetária jsme si ještě užili slunečného dopoledne ve Stromovce.(SVO)


Piknik v Podviní

Co jiného se dá dělat v družině v horkých dnech, než se jit schovat do stinu pod koruny stromů, užívat si piknik a osvěžit se výbornou zmrzkou. :)) Bylo to super a brzy to zopakujeme.(ROM)

Fotbalový turnaj VELKÁ DEVÍTKA

Dne 5.6.2019 se žáci pátých a šestých tříd zúčastnili fotbalového turnaje „Velká Devítka“. Žáci bojovali nejen s velkou konkurencí škol z celé bývalé Prahy 9, ale i s počasím. Přes velmi parné počasí však žáci podávali velmi dobré výsledky a dosáhli na krásné 3. místo. Žákům moc gratulujeme děkujeme za skvělou reprezentaci školy.(VON)


Autorská kniha 

„Už to není kniha, ale zatím to není nic jiného" Michel Butor 
Je umělecký žánr, který se vymezil v rámci výtvarné avantgardy 60. let 20. století mj. i jako reakce na produkci luxusních knih. Na rozdíl od tradiční knihy se autorská kniha zaměřuje na obraz, nese rukopis jednoho umělce, stírá tradiční formální strukturu vázané knihy, existuje zpravidla jen v jediném exempláři a kromě klasického papíru využívá i jiné materiály – např. textilie, kov, dřevo, přírodniny. (7.B, ŠTĚ)


Minifotbalový turnaj

Dne 12. 6. 2019 se naši starší žáci (7. a 8. třídy) zúčastnili Okresního kola Sportovní ligy základních škol v minifotbalu a vybojovali krásné 3.místo. Žákům moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy. (VON)


Želvičky a broučci na výletě…zámek „LOUČEŇ“

Dne 12. 6. 2019 jsme navštívili krásný zámek.  Všichni jsme byli nadšeni nejen okolím zámku, ale i samotnou prohlídkou zámku. Naši průvodci hovořili o všem velmi srozumitelně a zajímavě a vystihli vše, co děti zajímalo. Prohlídka zámku určitě nastartovala zájem dětí o historii. Rádi se sem někdy vrátíme a nejlépe na celý den, protože dvanáct zahradních labyrintů a bludišť na jednom místě, v zeleni historického anglického parku je velké lákadlo. (Pav, Hor)


Piknik 4.C 

Protože nám ve čtvrtek montovali ve třídě nový nábytek, museli jsme s dětmi opustit na pár hodin třídu. Využili jsme krásného počasí, pobrali deky a vyrazili do parku na piknik. Nechyběly ani piknikové koše s drobným občerstvením. (KOL)

Jarní akademie v Divadle Gong

Jako tradičně, i letos jsme sestavili několik zajímavých čísel, abychom rodičům a divákům ukázali, co naši žáci dovedou nad rámec školních povinností. Součástí programu bylo také rozloučení žáků devátých tříd s naší školou. Této slavnostní chvilky se zúčastnil i radní p. Janák, který spolu s p. zástupcem Vítkem předal našim absolventům pamětní listy.

Všem vystupujícím dětem děkujeme za píli i snahu a  pedagogům za přípravu i trpělivost.

Rádi bychom poděkovali také Divadlu Gong za poskytnutí prostor a velmi dobrou spoupráci s naší školou, radním z MČ p. Davídkovi a p. Janákovi za milé překvapení v úvodu, divákům za dobrovolný finanční příspěvek, který slouží k uhrazení nájmu a za bouřlivý potlesk pro všechny vystupující a panu Varbanovovi za zdokumentování této akce.