Vítejte na oficiálních stránkách naší školy!

Škola byla slavnostně otevřena dne 29. srpna 1959.

Slavnostní otevření se konalo u příležitosti oslav 15. výročí Slovenského národního povstání a také proto dostala tehdy škola oficiální název Základní škola Slovenského národního povstání. Otevření se zúčastnili F. Budský za ÚNV Praha, B. Pilouš za ONV Praha 9. Mezi dalšími hosty byl například O. Petřík - vedoucí školského výboru.

Tehdy se ještě v těsné blízkosti školy nacházel známý plynojem v Podvinní a také lihovar, proslavený svými výrobky po celém území naší vlasti. Většina současné zástavby byla dostavěna až v následujících letech.

HistorieHistorieHistorie

V prvním školním roce (1959 - 1960) byl ředitelem školy Jaroslav Svoboda, zástuci ředitele byli jmenováni Františka Bartů a Jarmila Vokálková, hospodářkou Zdeňka Rehbergerová a školníkem Jaroslav Rybář st. Školní rok začal slavnostním nástupem žáků 1. 9. 1959 za účasti všech zaměstnanců školy. Celkem bylo otevřeno 23 tříd. Mezi zajímavosti patří, že v době svého otevření ještě škola neměla tělocvičny.

V době svého otevření až cca. do roku 1965 měla škola velké množství žáků. Ve školním roce 1962 - 1963 dosáhla tato statistika svého maxima, a to počtem 1051 žáků (29 tříd).

V roce 1979 slavila škola "narozeniny" 20 let. Bylo nacvičeno vystoupení žáků a pro kantory byl uspořádán večírek v kulturním centru Havana. O pět let později bylo uspořádáno setkání všech pracovníků školy od jejího založení. Pro všechny zaměstnance byla zajištěna projížďka parníkem po Vltavě.

Do historie školy se také na mnoho let zapsal fakt, že byla škola již při svém založení nazvána Základní školou Slovenského národního povstání. Po řadu let se každoročně prováděla družba se Základní školou SNP v Bánské Bystrici. A dne 6. 11. 1972 byla ve škole otevřena Pamětní síň SNP (dnešní ředitelna), ve které byly k vidění materiály týkající se Slovenského národního povstání - dokumenty i zbraně.

Od svého vzniku prošla škola spoustou změn, akcí a oslav. Za zmínku stojí připomenout například: 19. 10. 1959 zahájení "Školy pro rodiče" - konzultace pedagogů a rodičů o vyučování; 1959 novoroční školní slavnost a slavnostní ukončení školního roku v kině Humanita; 1960 výlet zaměstnanců do Českého ráje; 1961 přednáška o Africe; 1962 návštěva na škole z Mali a Konga; 1966 návštěva na škole z Finska; 1973 návštěva Národního divadla; zima 1968 vytvořeno školní kluziště; 1970 otevření pobočky Knihovny pro mládež v budově školy; 1976 generální oprava střechy a vodovodního systému.

Od vzniku školy až dodnes jsou žáci zapojování do sběrových akcí. Pravidelně byl a je prováděn sběr starého papíru a pomerančové kůry. Dříve žáci sbírali také lesní plodiny, kaštany a žaludy a například také konzervárenské sklenice. V letošním roce žáci nové sbírají víčka od PET lahví, která se dále recyklují.

Ve školním roce 1964 - 1965 vyjeli žáci školy poprvé na lyžařský výcvik. Tyto kurzy se s drobnými přestávkami pořádají dodnes. Mezi místa, která žáci nejčastěji navštěvovali patří Jestřabí v Krkonoších. Dále byli žáci ubytováni například v Peci pod Sněžkou, Českém Šumburku či Horních Lysečinách.

Škola pro žáky také již řadu let pořáda školy v přírodě. Zatím žáci měli možnost navštívit například Jestřabí v Krkonoších, Bezdružice, Solenice, Rusavu, Trojanovice, Loučovice, Jablonné v Podještědí, Mlýnky, Zderaz. V dnešní době škola často využívá kapacity ubytovacích zařízení v blízkosti Orlické přehrady a Špindlerova Mlýna.

Mezi pravidelné akce patří také sportovní akce pro žáky, olympiády z vyučovaných předmětů a další soutěže. 1. chemická olympiáda se na škole uskutečnila už ve školním roce 1964 - 1965. Poté následovala olympiády z fyziky, přírodopisu, matematiky a také z Ruského jazyka. V roce 1971 se také žáci poprvé účastnili soutěže Pražské vajíčko, která probíhá i dnes. Naši žáci v ní často dosahovali velmi dobrého umístění.

Již od svého počátku vedla škola jako v dnešní době pro žáky zájmové kroužky. Tyto kroužky se měnily vzhledem k zájmu žáků i k aprobaci kantorů. Ve svých začátcích škola organizovala například kurzy plavání, turistický kroužek, výtvarný kroužek, fotografický kroužek či kroužek modelářský.

Na dřívější pravidelné školní slavnosti, při kterých žáci připravovali své představení pro rodiče, dnes úspěšně navazuje Školní akademie pořádaná každoročně v červnu u příležitosti konce školního roku.

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

Je-li na svatého Josefa hezky, urodí se málo obilí.