Vítejte na oficiálních stránkách naší školy!

Co potřebuje dítě

Poprvé do školky

MŠMŠMŠMŠ

1. Co připravit dítěti do MŠ?

• Textilní sáček s dřevěným ramínkem do šatny na oblečení – dostatečně velký, s kapsami /na osobní věci i dětské poklady/
  • Bačkorky, které si bude dítě umět samo nazout /nejsou vhodné pantofle ani kroksy
  • Náhradní oblečení – spodní prádlo, ponožky, punčocháče, triko
  • Pyžamo
  • Umělohmotný hrneček s ouškem
  • Hřebínek s ouškem
  • Všechny věci, prosíme, podepsat
  • Papírové kapesníčky, papírové utěrky a toaletní papír – celé balení, vlhčené ubrousky

2. Před prvním vstupem do MŠ

Připravte dítě na školku, vyprávějte si o kamarádech, o hračkách, p. učitelkách, které na děti čekají. Společně připravujte potřebné věci a oblečení. Nechte dítě vybrat  si oblíbenou hračku, kterou si s sebou do školky vezme / ne malé hračky a stavebnice/.Nikdy dítě nestrašte mateřskou školou!!! Věty typu: Počkej, tam tě naučí poslouchat! – se Vám vrátí v podobě srdcervoucího pláče.

3. Splňte, co slíbíte!

NIKDY neslibujte, co si nejste 1OO% jisti, že splníte. Jestliže dítěti slíbíte, že půjde domů po obědě – PŘIJĎTE!

Slíbíte-li odměnu – PŘINESTE JI!

Informujte své dítě o tom, kdo a kdy ho z MŠ vyzvedne.

4. Ranní loučení

Choďte do školky včas, aby svlékání proběhlo v klidu. Učte dítě sanostatnosti. Nezapomeňte dát dítěti do školky oblíbenou  hračku.

Naposledy dítěti vysvětlete, kdy a kdo si dítě ten den vyzvedne!

Dítě předejte osobně paní učitelce!

Loučení zbytečně neprotahujte a už se zbytečně nevracejte!

Věřte tomu, že naprostá většina dětí, a to i těch, které vypadají, že se pláčem zalknou, se uklidní hned, jak za Vámi zaklapnou dveře.

Když to bude vážnější, učitelky Vás budou jistě informovat.

5. Vyprávějte si o školce

Ptejte se a vyprávějte si s dítětem, co v MŠ prožilo, s čím si hrálo, jaké má kamarády, co jedlo a jak se kdo jmenuje.

Je to důležité pro upevnění vztahů k mateřské škole a také k prohloubení Vašich vztahů s dítětem.

Dítě bude mít radost, že se o dění v MŠ zajímáte, podpoří to jeho vztah k MŠ.

6. Myslíte  si, že to nepůjde?

Někdy se stane, že je dítě tak fixované na rodinu, že vstup do MŠ je pro  něho velký problém.

VYTRVEJTE! Jakmile po krátké době řeknete: Tak dneska tam nepůjdeš. – bude to na Vás Vaše dítě příště zkoušet znovu.

Někdy se stane, že dítě začne chodit do MŠ bez problémů. Po měsíci, dvou, začne bezdůvodně plakat a odmítat do školky chodit, aniž by mu někdo ublížil. Prostě přijde stesk, který časem odejde zrovna tak nečekaně, jak přišel.

7. Co by dítě mělo umět, než nastoupí do školky?

• Obouvat a zouvat si bačkorky a boty / tkaničky zaváže paní učitelka/
  • Poznat si svoje oblečení / v každém případě dítěti jeho věci podepište/
  • Snažit se svléknout a obléknout / kalhoty, ponožky, trika, v zimě punčocháče,…/
  • Vydržet při jídle sedět u stolu
  • Samostatně se najíst / používat lžíci/
  • Umět se sám napít z hrnečku
  • Používat WC – včas si říci
  • Umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku

Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.

Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí.