9.B u prezidenta

Dne 24.října 2022 navštívili žáci 9.B Kancelář prezidenta republiky. Během exkurze jsme měli možnost navštívit různé části Pražského hradu, ve kterých Kancelář prezidenta republiky sídlí, a ve kterých vykonává své ústavní pravomoci hlava státu.

Prohlídka nás zavedla do míst, z nichž většina není veřejnosti běžně přístupná ani v rámci pravidelných dnů otevřených dveří. V Jižním křídle Nového paláce jsme nahlédli do prostor bývalého reprezentačního bytu prvního prezidenta T. G. Masaryka včetně jeho pracovny, která se dochovala v téměř autentické podobě. V přilehlých salónech s unikátními fotografiemi ze sbírek Archivu Pražského hradu a Archivu Kanceláře prezidenta republiky jsme viděli proměnu habsburského Pražského hradu na sídlo prezidenta nově vzniklého demokratického Československa. Zpřístupněn byl i kinosál z 60. let 20. století, kde jsme se dozvěděli více nejen o historii Kanceláře i její současné podobě a činnostech, které vykonává, ale také o pravomocích prezidenta republiky. Na informačních panelech s bohatými obrazovými materiály z archivních sbírek jsme měli možnost se seznámit s vykonávanými činnostmi prezidenta republiky v historickém kontextu. Na závěr exkurze jsme se zúčastnili Slavnostního střídání Hradní stráže, které proběhlo v poledne a které jsme mohli sledovat přímo z I. Nádvoří. (ŘEH)

Datum vložení: 2. 11. 2022 12:20
Datum poslední aktualizace: 2. 11. 2022 12:22
Autor: Barbora Muselová

Jasný měsíc v dubnu škodí květu stromů.

Slepice kváčí, kohouti pějí, sedláčkové hrách a oves sejí.